BOARD OF DIRECTORS

Board Chair - Mrs. Vanessa Blacknall-Jamison - FAA  
[email protected]

Vice Chair - First Officer Randall Rochon - United Airlines 
[email protected]

Secretary - First Officer Donald Gardner - United Airlines
[email protected]

Governance Director - Captain Corey Shepard - United Airlines
[email protected]

Treasurer - Mary Smith - United Airlines
[email protected]

Human Resources Director - First Officer A. Tomica Adams - United Airlines 
[email protected]

Membership Director - First Officer Thomas Witts -  Alaska Airlines
[email protected]

Programs Director -Captain Jean Olivier Mbog - Mesa Airlines
[email protected]

Programs Director - First Officer Tennesse Garvey - JetBlue
[email protected] 

Industry Outreach and Development Director - First Officer Joel Webley - FedEx Express
[email protected]

Communications Director - First Officer Cedric Davis - United Airlines 
[email protected]

BOARD OF ADVISORS

Chair - Captain Karl Minter - United Airlines

Chair Emeritus - Honorary - Captain Robert Brown - UPS (retired)

Member - Honorary - Captain Albert Glenn - FedEx Express

Member - Mr. Tony Chambliss - Mitre Corp.

Member - Aprille Ericsson, Ph.D. - NASA

Member - Mr. Gregory Jones - United Airlines

Member - Mrs. Mamie Mallory - FAA (retired)

Member - Captain Houston Mills - UPS 

Member - Harold "Mitch" Mitchell, Major General - US Air Force (Retired)

Member - Captain Larry Parker - UPS (Retired)

Member - Mr. Grant Walker - Wings Financial

OBAP PROFESSIONAL STAFF AND REGIONAL LEADERSHIP

PROJECT AEROSPACE
Co-CHAIRS: Captain Albert Glenn and Captain Jeffory Harrison

AEROSPACE PROFESSIONALS IN SCHOOLS PROGRAM (APIS)
Co-CHAIRS: First Officer Vishal Vithlani and Ms. Shauna Hardwick

AEROSPACE PROFESSIONAL DEVELOPMENT PROGRAM (APDP)
CHAIR: Captain Jamie Jamison

COLLEGIATE SERIES PROGRAMS
CHAIR: First Officer Randall Rochon 
Co-CHAIRS: Ms. Camelia Barkley, Ms. Monique Grayson, and Mr. David Taylor

OBAP SOLO FLIGHT ACADEMY
CHAIR: Captain Jeffory Harrison

AVIATION CAREER EDUCATION (ACE) ACADEMY
Co-CHAIRS: Mr. Geoff Berry and Mr. Carl Osborne

REGIONAL DIRECTORS

Northeast - CT, DC, DE, MA, MD, ME, NH, NJ, NY, PA, RI, VA, VT
Regional Director - Captain Joe Hayes
Assistant Regional Director: Sheldon Blackman

Southeast - AL, FL, GA, KY, MS, NC, SC, TN, WV, Puerto Rico, Virgin Islands
Regional Director - First Officer Edwin Garcia
Assistant Regional Director - Joe Cook

Midwest - IA, IL, IN, MI, MN, ND, OH, SD, WI, WY
Regional Director - 
Captain Stephanie Johnson
Assistant Regional Director - First Officer Floyd Balentine

Southwest - AR, CO, KS, LA, MO, NE, NM, OK, TX
Regional Director - Captain Jean Olivier Mbog
Assistant Regional Director - First Officer Goliath Demisie

West - AK, AZ, CA, HI, ID, MT, NV, OR, UT, WA
Interim Regional Director - Mario Tarver

CENTERS OF EXCELLENCE
CHAIR - HOU: First Officer Xavier Samuels
CHAIR LAX: First Officer Thomas Witts
CHAIR MEM: Captain Albert Glenn
CHAIR MIA: Captain AJ Tolbert
CHAIR SDF: Captain James Gordon

ANNUAL CONVENTION COMMITTEE
CHAIR: Capt. Robert Monroe
CO-CHAIR: F/O Xavier Samuels
Capt. James "Flash" Gordon (Pioneer Awards & Hall of Fame)
Capt. Albert Glenn (Youth Day)
F/O Randall Rochon (Collegiate Series)
Ms. Lynda Gray (Director, Meetings and Events)
Mrs. Yoki Johnson (National Administrator)
Ms. Shalishah Franklin (Director, Marketing and Communications)

SCHOLARSHIP COMMITTEE
CHAIR: First Officer Malik Brooks

HISTORIAN
First Officer Kim McCommon